Program 2013-2014

Sa stii mai multe….program dimineata.

Ziua Orar                          Clasele Denumirea activității Responsabili
Luni7 04.2014 15-17 I,II,II MSI Modelajul Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-17 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Jocuri de masă (sah, remi, scrabble, piticot, Pirații numerelor) Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oana, prof.preparator Marian Oana
15-19 V Concurs interactiv: Eu prin ochii TAI Prof-ed: Rusconi Ioana
16-20 VI, X MSI Sanatate prin joc- jocuri sportive Prof-ed: Ciobanu Cătălina, Văleanu Daniela
16-1818-20 VII Educație juridică- Un cetățean modelAtitudinea față de cei din jur Prof-ed: Mihăiuc Dana
16-1818-20 VIII, IX Reciclare: produse realizate din materiale reciclabile (hârtie) Prof-ed: Doleanu Gabriel, Chiriac Laura, preparator Iftode Liliana
16-18

18-20

X, XI, XII Dezbatere: mărturia unui consumator, comportamente de risc pentru sanatateJocuri distractive: șah, remi, joc de cărți, jocuri de logică și perspicacitate Prof-ed: Mândru Narcis, Petronela Cîtea, Oana Laic
17-19 I,II,II MSI Audiția de povești Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-19 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X Minuni din hartie- Flori prin tehnica Origami Prof.preparator Szilagyi Irina
Marți08.04.2014 15-17 I,II,II MSI Coasem nasturi! Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-17 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Concurs de cultură generală Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oanaprof.preparator Marian Oana
16-20 V Calatorie in scoala Prof-ed: Rusconi Ioana
16-20 VI, X MSI Micii meșteșugari- atelier Origami, Quilling Prof-ed: Ciobanu Cătălina, Văleanu Daniela
16-1818-20 VII Cum împăturim hainele?Așezarea lor în dulap Prof-ed: Mihăiuc Dana
16-20 VIII, IX Reciclare: produse realizate din materiale reciclabile (hârtie) Prof-ed: Doleanu Gabriel, Chiriac Laura, preparator Iftode Liliana
16-1818-20 X, XI, XII Gestionarea situațiilor conflictualeGastronomia ca artă Prof-ed: Mândru Narcis, Petronela Cîtea, oana Laic
17-19 I,II,II MSI Ne aranjăm dulapul Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
17-19 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Olimpiada amuzantă Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oana
15-19 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X Minuni din hartie- figuri geometrice si animale prin tehnica Origami Prof.preparator Szilagyi Irina
Miercuri09.04.2014 15-17 I,II,II MSI Citim Braille! Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-17 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Atelier de creație (Sărbătorile Pascale) Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oanaprof.preparator Marian Oana
15-19 V Galeria meseriilor Prof-ed: Rusconi Ioana
16-20 VI, X MSI Atelier de dans și muzică Prof-ed: Ciobanu Cătălina, Văleanu Daniela
16-1818-20 VII Să fim mai toleranți!Gândește și răspunde corect! (concurs de cultură generală) Prof-ed: Mihăiuc Dana
16-20 VIII, IX Reciclare: produse realizate din materiale reciclabile (plastic) Prof-ed: Doleanu Gabriel, Chiriac Laura, preparator Iftode Liliana
16-20 X,XI,XII Atelier Handmade Prof-ed: Mândru Narcis, Petronela Cîtea, oana Laic
17-19 I,II,II MSI Personaje pozitive-personaje negative Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-19 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X Minuni din hartie- ornamente- tehnica Kusudama Prof.preparator Szilagyi Irina
Joi10.02.2014 15-17 I,II,II MSI Ne plimbăm în oraș! Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
15-17 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Jocuri senzoriale (creație) Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oana,prof.preparator Marian Oana
15-19 V Desene pe asfalt Prof-ed: Rusconi Ioana
16-20 VI, X MSI Eu și mediul înconjurător Prof-ed: Ciobanu Cătălina, Văleanu Daniela
16-1818-20 VII Știm să ne îngrijim? (cabinetul de igienă)Jocuri de gândire logică: șah, remy Prof-ed: Mihăiuc Dana
16-20 VIII, IX Corpul meu  – de la sanatate la dependenta;Luarea deciziilor- asumarea responsabilității Prof-ed: Doleanu Gabriel, Chiriac Laura, preparator Iftode Liliana
16-1818-20 X,XI,XII Film documentar. Eu din prisma celorlalțiDiscuții după vizionare Prof-ed: Mândru Narcis, Petronela Cîtea, oana Laic
17-19 I,II,II MSI Modelaj de figurine Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
17-19 Pregatitoare, a III-a, a IV-a Tu alegi, tu decizi! Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oana
15-19 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X Minuni din hartie- ornamente- tehnica Kirigami Prof.preparator Szilagyi Irina
Vineri11.02.2014 15-17 I,II,II MSI În apropierea Paștelui Prof.ed.Palade Hermina/prof.ed. Romanescu Iuliana/ prof.ed. Todericiu Marcela
17-19 I,II,II MSI Jocuri de asociere anotimp-vestimentație Prof-ed: Ciobanu Mihaela, Nanea Dorina, Simiuc Oana,prof.preparator Marian Oana
15-19 V Din lumea celor care nu cuvântă Prof-ed: Rusconi Ioana
16-20 VI, X MSI Să ne cunoaștem localitatea și împrejurimile ei Prof-ed: Ciobanu Cătălina, Văleanu Daniela
16-1818-20 VII Sensul cuvintelor-dezvoltarea vocabularuluiVizionare de filme educative Prof-ed: Mihăiuc Dana
16-20 VIII, IX Comportamente de risc pentru sanatate;Ce este o consecință? Prof-ed: Doleanu Gabriel, Chiriac Laura, preparator Iftode Liliana
16-20 X,XI,XII Vizionarea unei piese de teatru Prof-ed: Mândru Narcis, Petronela Cîtea, Oana Laic
15-19 III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X Minuni din hartie- Felicitari- tehnica Quilling Prof.preparator Szilagyi Irina

 

Programul activităților profesorilor de predare pentru săptămâna “Să știi mai multe, să fii mai bun”

Săptămâna 7.04.2014- 11.04.2014

Clasele I-XII

 

Nr. Crt. Zi/ Interval Clasa Activitate Profesori responsabili
LUNI

8.00-12.00

 

 

8.00- 11.00

 

8.00-12.00

 

 

 

 

8.00-12.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

Clasa I/ clasa a II-a

 

Clasa a II-a MSI

 

Clasa pregatitoare/ Clasa a III-a/ clasa a IV-a

 

Clasa a V-a/ Clasa a VI-a

 

 

Clasa a VII-a/ Clasa a VIII-a

 

 

 

Clasa a IX-a

 

 

 

Clasa a X-a MSI

 

 

 

Clasa a X-a

 

 

 

 

Clasa a XI-a/ Clasa a XII-a

 

Atelier de olărit

 

 

Colaj- Peisaj de primăvară

 

Cercul de literatură

Socializăm, împreună ne jucăm

 

 

 

Alimentează-te cu sănătate!

Gătim sănătos- activitate gastronomică

 

 

Activități de educație pentru sănătate

 

 

 

 

Practică argumentativă

Cercul de teatru- Dramatizare a unor fragmente din piese de teatru

 

Educație comportamentală

Educație sanitară

Educație gastronomică

 

Concurs de cultură generală

Clubul curioșilor- Vizionare documentare

Recital instrumental

 

Activități sportive

 

Smîntînică Mioara

Ghemu Iuliana

 

Andronic Florentina

 

Crișu Nicoleta

Jitea Lorina

Cîmpeanu Niculai

 

 

Ciurea Ioana

Pădurariu Adina

Vasilică Gheorghe

 

Postolache Lucian

Argeanu Claudia

Rîznic Cătălina

Bălan Cristinel

 

Bichescu Leonard

Sava Minodora

 

 

Iordăchescu Florin

 

 

 

Haciu Ioan

 

 

 

 

 

Doru Gabriela

Sofronia Simona

MARTI

8.00-12.00

 

 

8.00-12.00

 

8.00-12.00

 

 

 

 

8.00-12.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

Clasa I/ Clasa a II-a

 

Clasa a II-a MSI

 

Clasa pregatitoare/ Clasa a III-a/ clasa a IV-a

 

Clasa a V-a/ clasa a VI-a

 

 

Clasa a VII-a/ Clasa a VIII-a

 

 

Clasa a IX-a

 

 

 

Clasa a X-a MSI

 

 

Clasa a X-a

 

 

 

Clasa a XI-a/ Clasa a XII-a

 

Mâncăruri tradiționale românești- Plăcintă cu dovleac

În pas de horă…

 

Lumea poveștilor

 

Cercul de literatură

Vizită la Clubul copiilor

 

 

 

Jocuri de orientare în spațiu

 

 

 

Activități de educație individuală- Ținuta în școală

 

 

 

Lectură și relaxare- ”Ultima carte pe care am citit-o”- Dezbatere

Vizionare film – ”Asfalt tango”

 

Excursie școlară

 

 

Vizionări DVD-uri

Geografia altfel

Concurs Tenis de masă

 

Activități în laboratorul de gastronomie

 

Smintinica Mioara

Ghemu Iuliana

 

Andronic Florentina

 

Crișu Nicoleta

Jitea Lorina

Cîmpeanu Niculai

 

 

Ciurea Ioana

Pădurariu Adina

 

 

Postolache Lucian

Argeanu Claudia

Bălan Cristinel

 

Sava Minodora

 

 

 

Iordachescu Florin

Ghitu Brandusa

 

Haciu Ioan

 

 

 

Doru Gabriela

Sofronia Simona

Nacu Andra

MIERCURI

8.00-12.00

 

 

 

 

8.00-12.00

 

 

8.00-12.00

 

8.00-12.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

 

8.00-14.00

 

 

8.00-11.00

 

 

8.00-14.00

 

 

8.00-14.00

 

Clasa pregatitoare/ Clasa a III-a/clasa a IV-a

 

Clasa I/clasa a II-a

 

Clasa a II-aMSI

 

Clasa a V-a/ clasa a VI-a

 

 

Clasa a VII-a/clasa a VIII-a

 

 

Clasa a IX-a

 

 

Clasa a X-a MSI

 

 

Clasa a X-a

 

Clasa a XI-a/ Clasa a XII-a

 

 

Cercul de literature

Pe aripile muzicii și ale dansului

 

 

 

”Lumină și culoare”

Planșeși colaje cu tema ”Primăvară”

 

Să cunoaștem orașul Tg. Frumos

 

Modul în care mă simt eu și ceilalți

 

 

 

Concursul de matematică aplicată ”Cangurul”

 

 

 

Activitati de educatie pt sanatate si stil de viata sanatos

 

 

Activități de ecologizare și de gospodăririi sălii de clase

 

 

Religiile lumii- Dezbatere

Vizită la Biblioteca Tg. Frumos

 

Prezentare documente științifice

 

Crișu Nicoleta

Jitea lorina

Cîmpeanu Niculai

 

 

Smintinica Mioara

Ghemu Iuliana

 

Andronic Florentina

 

Ciurea Ioana

Padurariu Adina

Petrilă Gisela

 

Argeanu Claudia

Postolache Lucian

Rîznic Cătălina

 

Sava Minodora

 

 

Iordachescu Florin

 

 

Haciu Ioan

 

 

Doru Gabriela

Nacu Andra

Sofronia Simona

JOI

8.00-12.00

 

 

 

 

8.00-12.00

 

 

8.00-11.00

 

 

8.00-12.00

 

 

8.00-14.00

 

 

 

 

 

8.00-14.00

 

 

8.00-11.00

 

 

8.00-14.00

 

 

8.00-13.00

 

 

 

 

Clasa pregatitoare/ Clasa a III-a/ clasa a IV-a

 

Clasa I/clasa a II-a

 

Clasa a II-aMSI

 

 

Clasa a V-a/clasa a VI-a

 

Clasa a VII-a/clasa a VIII-a

 

 

 

 

Clasa a IX-a

 

Clasa a X-a MSI

 

 

 

Clasa a X-a

 

 

Clasa a XI-a/ Clasa a XII-a

 

Vizionare film artistic: ”Veronica”

Îmi place să gătesc

 

 

 

”Minte sănătoasă în corp sănătos”

 

 

Vizionare film artistic/ Jocuri recreativ

 

 

”Cresc, cunosc, muncesc împreună cu părinții”

 

 

Jocuri distractive- Șah, rummy, tenis de masă

 

 

 

 

 

Tradiții și obiceiuri de Paște la români

 

 

Activități sportive

 

 

Vizită la Stația de epurare a apelor uzate, Tg. Frumos

 

 

Povești terapeutice

 

Crișu Nicoleta

Jitea Lorina

Cîmpeanu Niculai

 

 

Smintinica Mioara

Ghemu Iuliana

 

Andronic Florentina

 

 

Ciurea Ioana

Padurariu Adina

 

Argeanu Claudia

Postolache Lucian

Bălan Cristinel

Rîznic Cătălina

Mihăiuc Dana

 

Sava Minodora

Todericiu Marcela

 

Iordăchescu Florin

Ghițu Brîndușa

 

Haciu Ioan

 

 

Doru Gabriela

Sofronia Simona

Nacu Andra

Todericiu Cornel

   

VINERI

8.00-12.00

 

 

 

 

8.00-12.00

 

 

8.00-11.00

 

8.00-12.00

 

 

8.00-13.00

 

 

 

 

 

 

8.00-11.00

 

8.00-14.00

 

8.00-11.00

 

 

 

 

 

Clasa pregatitoare/ Clasa a III-a/ clasa a IV-a

 

Clasa I/clasa a II-a

 

Clasa a II-a MSI

 

Clasa a V-a/clasa a VI-a

 

Clasa a VII-a/clasa a VIII-a/clasa a IX-a

 

 

 

 

Clasa a X-a MSI

 

Clasa a X-a

 

Clasa a XI-a/ Clasa a XII-a

 

 

În lumea poveștilor

 

 

 

 

Paștele la români- Atelier de lucru, abilități manuale

 

 

Atelier de lucru – Paștele la români

 

Reguli de prim ajutor/Reguli de igienă

 

 

Vizită de studiu la Muzeul de Etnografie Dan Friptis – Tg – Frumos

 

 

 

 

 

Activități culturale

 

Drumeție la Iași- Vizite muzee și puncte turistice

 

Jocuri de societate

 

 

Crișu Nicoleta

Jitea Lorina

Cîmpeanu Niculai

 

 

Smintinica Mioara

Ghemu Iuliana

 

Andronic Florentina

 

Ciurea Ioana

Paduraiu Adina

 

Sava Minodora

Rîznic Cătălina

Bălan Cristinel

Mihăiuc Dana

Todericiu MArclea

Todericiu Cornel

 

Iordăchescu Florin

Ghițu Brîndușa

Haciu Ioan

Petrila Gisela

 

Doru Gabriela

Nacu Andra

Mocanu Andrei

 

Notă: Miercuri, 9.04.2014, elevii claselor VIII- XII vor participa, timp de o oră, la activitatea ”Delincvență juvenilă”, coordonată de dl. prof. Mocanu Andrei, în colaborare cu prof. diriginți ai acestor clase. Invitat, Jurist Olaru Andrei

Joi, 10.04.2014, elevii claselor a VII-a, aIX-a și a X-a vor participa la activitatea ”Toaca-n cer”.