ARTICOL- TERAPII ALTERNATIVE PENTRU ELEVII CU DEFICENTE DE VEDERE 2021

În anul şcolar 2018-2019, semestrul I , în cadrul Comisiei pentru proiecte și actualizarea proiectului de dezvoltare instituțională a Liceului Special „Moldova”, Tg. Frumos, s-au realizat următoarele:

 

–         Proiect Învaţă, testează şi aplică- I.T.A, grantul ROSE 70.000 euro –Proiect privind învăţămantul secundar romanesc, finanţat de Banca Mondială. Echipa de management prof. Margareta Pristavu, prof. Doru Gabriela prof. Iftode Liliana si contabil Magda Baris, perioada de desfasurare 2017-2021Statusîn curs de implementare- anul II de proiect

 

–         Proiect Sarbatorim impreuna”, finantare 1000 lei, perioada de desfasurare 27.11-06.12.2018, finantator Sense International Romania, coordonator prof. Pristavu Margareta, prof.Andronic Florentina

 

–         Proiect INSPIRATION THROUGH CLIMBING – implementat de Asociatia Zero Gravity si Liceul Special Moldova (in calitate de partener) și finanțat de TELUS Internațional, perioada de desfasurare decembrie 2018-martie 2019, responsabili la nivelul scolii prof.Pristavu Margareta, prof.Doru Gabriela si prof.Iftode Liliana- status- in desfasurare

 

–         Proiect Erasmus Plus- KA1 pentru lucratori de tineret- Comunicare, interculturalitate si incluziune sociala – depus de Asociatia ARVIS Suceava, Liceul Special Modova-in calitate de partener, prof. Doru Gabriela si prof.Iftode Lilianastatus- in evaluare/in asteptare

 

–         Proiect Erasmus Plus- Inovare prin consortiu regional in comunitati defavorizate- INCLUDE, propunator ISJ Iasi,Liceul Special Modova-in calitate de partener, prof. Doru Gabriela si prof.Iftode Lilianastatus- in evaluare/in asteptare